| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Tube |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 7 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 0.465" (11.811mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.115" (2.921mm) |
| Length - Stack Height: | 0.350" (8.890mm) |
| Length - Tail: | - |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HW-08-09-T-S-475-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 218 $1.20000 |
![]() |
HW-08-09-T-S-500-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 218 $1.20000 |
![]() |
HW-08-09-T-S-525-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 218 $1.20000 |
![]() |
HW-08-09-T-S-547-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 218 $1.20000 |
![]() |
HW-08-09-TM-S-547-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 218 $1.20000 |
![]() |
DW-05-14-T-D-930-LLSamtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 202 $1.20000 |
![]() |
HW-09-08-T-S-350-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 192 $1.20000 |
![]() |
HW-09-08-T-S-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 9POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 192 $1.20000 |
![]() |
DW-11-20-T-S-826Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 159 $1.20000 |
![]() |
HW-08-09-T-S-250-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 8POS 0.1 STACK SMD TIN |
In Stock: 155 $1.20000 |