| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 10 |
| Pitch: | 0.079" (2.00mm) |
| Number of Rows: | 2 |
| Row Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Length - Overall Pin: | 0.673" (17.094mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.100" (2.540mm) |
| Length - Stack Height: | 0.473" (12.014mm) |
| Length - Tail: | 0.100" (2.540mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
HDWM-04-57-S-S-385Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 261 $1.20000 |
![]() |
HDWM-04-57-S-S-415Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 261 $1.20000 |
![]() |
HDWM-02-58-G-D-400-SMSamtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK SMD |
In Stock: 259 $1.20000 |
![]() |
HW-02-11-G-S-565-SM-LCSamtec, Inc. |
CONN HDR 2POS 0.1 STACK SMD GOLD |
In Stock: 259 $1.20000 |
![]() |
DW-06-20-G-S-875Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.20000 |
![]() |
EW-06-14-G-S-950Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 257 $1.20000 |
![]() |
DWM-04-56-S-S-275Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 254 $1.20000 |
![]() |
DWM-04-56-S-S-300Samtec, Inc. |
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H |
In Stock: 254 $1.20000 |
![]() |
DW-11-20-T-S-750Samtec, Inc. |
CONN HDR 11POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.20000 |
![]() |
EW-05-19-T-D-812Samtec, Inc. |
CONN HDR 10POS 0.1 STACK T/H TIN |
In Stock: 251 $1.20000 |