| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Flex Stack, HW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Number of Positions: | 8 |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Rows: | 1 |
| Row Spacing: | - |
| Length - Overall Pin: | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Post (Mating): | 0.122" (3.099mm) |
| Length - Stack Height: | 0.787" (20.000mm) |
| Length - Tail: | 0.121" (3.073mm) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Termination: | Solder |
| Contact Finish - Post (Mating): | Tin |
| Contact Finish Thickness - Post (Mating): | - |
| Color: | Black |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TW-08-07-T-S-618-068Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 8POS |
In Stock: 336 $1.17000 |
![]() |
TW-10-01-T-S-120-100Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.17000 |
![]() |
TW-10-01-T-S-160-070Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.17000 |
![]() |
TW-10-01-T-S-160-080Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK 2.00 10POS |
In Stock: 334 $1.17000 |
![]() |
DW-03-14-G-D-1000Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 321 $1.17000 |
![]() |
DW-03-14-G-D-1062Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 321 $1.17000 |
![]() |
DW-03-14-G-D-1073Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 321 $1.17000 |
![]() |
DW-03-14-G-D-1120Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 321 $1.17000 |
![]() |
DW-03-14-G-D-900Samtec, Inc. |
CONN HDR 6POS 0.1 STACK T/H GOLD |
In Stock: 321 $1.17000 |
![]() |
DW-03-14-G-D-950Samtec, Inc. |
CONN BRD STACK .100" 6POS |
In Stock: 321 $1.17000 |