| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B41895 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 33mOhm @ 10kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.56 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 29 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260" (32.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B41895G5228M004TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895G5278M002TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895G5338M000TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895G5338M004TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895G6108M002TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895G6128M000TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895G6128M004TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895G6827M002TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895G7128M000TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895G7128M004TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |