| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B41890 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 37mOhm @ 10kHz |
| Lifetime @ Temp.: | 15000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.86 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 31 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260" (32.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
B41890A5188M004TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41890A7108M002TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895A5228M004TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895A5278M002TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895A5338M004TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895A6108M002TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895A6128M004TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895A6827M002TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895A7128M004TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41895A7158M002TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |