| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B41896 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 119mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 7000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | AEC-Q200 |
| Applications: | Automotive |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.34 A @ 100 kHz |
| Impedance: | 21 mOhms |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.654" (42.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B41896C7108M001TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B41896C7108M008TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
B41896C8397M003TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B43866C9226M001TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43866C9226M008TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43888C2476M003TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43888C2686M001TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43888C2686M008TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43888C5226M003TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43888C9226M001TDK EPCOS |
CAP ALUM RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |