| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SN |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3.3 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 50 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 48.25Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Bi-Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 31 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.236" Dia (6.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
SXR121M035RTCornell Dubilier Electronics |
CAPACITOR ALUMINUM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
SXR470M100RTCornell Dubilier Electronics |
CAPACITOR ALUMINUM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
SXR102M050ATCornell Dubilier Electronics |
CAPACITOR ALUMINUM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
SXR471M035ATCornell Dubilier Electronics |
CAPACITOR ALUMINUM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
SH2R2M350STCornell Dubilier Electronics |
CAPACITOR ALUMINUM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
SH6R8M350STCornell Dubilier Electronics |
CAPACITOR ALUMINUM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
SHR47M063STCornell Dubilier Electronics |
CAPACITOR ALUMINUM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
SS1R0M050STCornell Dubilier Electronics |
CAPACITOR ALUMINUM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
SXR391M035STCornell Dubilier Electronics |
CAPACITOR ALUMINUM |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
SXR681M03510X35Cornell Dubilier Electronics |
CAPACITOR ALUMINUM |
In Stock: 0 $0.00000 |