| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YXA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 3000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 170 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 255 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
400YXA2R2M10X12.5Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450BXF10M10X16Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450BXF15M10X20Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450BXF22M12.5X20Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450BXF33M16X20Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450BXF47M18X20Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
450YXA22M16X25Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
50YK1M5X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
50YXA1000M12.5X25Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
50YXA100M8X11.5Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |