| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BXF |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 56 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 480 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.2 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
350YXA100K18X35.5Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
35YXA1000MEFC12.5X20Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
35YXA100MEFC6.3X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
35YXA22M5X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
35YXA3300MEFC16X31.5Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
35YXA33M5X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
35YXA4700M18X35.5Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
35YXA470MEFC10X16Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
35YXA47MEFC5X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
35ZA100M8X11.5Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |