| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BXF |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 120 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 250 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.013 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.25 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
250BXF27M10X16Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
250BXF39M10X20Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
250BXF47M16X16Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
250BXF56M12.5X20Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
250YXA33M12.5X25Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
250YXA47K16X25Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
250YXA47M12.5X25Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
25YXA1000M10X20Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
25YXA100MEFC6.3X11Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
25YXA220M8X11.5Rubycon |
CAP ALUM RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |