| Type | Description |
|---|---|
| Series: | CXW |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 56 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
400QXW100MEFC12.5X45Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400QXW33MEFC12.5X20Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400QXW47MEFC12.5X25Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400QXW75MEFC18X20Rubycon |
PENCIL CAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400TXW100MEFC16X30Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 400V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400TXW120KEFC16X45Rubycon |
CAP ALUM 120UF 10% 400V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400TXW120MEFC18X30Rubycon |
CAP ALUM 120UF 20% 400V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400TXW12MEFC8X25Rubycon |
CAP ALUM 12UF 20% 400V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400TXW150MEFC18X35Rubycon |
CAP ALUM 150UF 20% 400V RAD TH |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
400TXW180AEFC18X40Rubycon |
CAP ALUM 180UF - 400V RADIAL TH |
In Stock: 0 $0.00000 |