| Type | Description |
|---|---|
| Series: | B41821 |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 420mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 900 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
B41821K4228M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B43851K2336M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43851F1107M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
B43821F4226M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B41851F4228M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
B41821F4338M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
B43851G2476M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B41851F5158M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
B43851F4226M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
B41821F6108M000TDK EPCOS |
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |