| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RHA |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 600 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 14.9 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 20.86 A @ 3 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.240" (31.50mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 5.709" (145.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ERHA601LGC392MEH0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA601LGC392MFD0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA601LGC472MEK0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA601LGC472MFF0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA601LGC562MFH0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 600V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA651LGC102MDA0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 650V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA651LGC152MDD0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 650V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA651LGC222MDH0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 650V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA651LGC272MEF0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 650V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA501LGC122MC95MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $43.64000 |