| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RHA |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 500 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 20.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 29.12 A @ 3 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 1.240" (31.50mm) |
| Size / Dimension: | 3.000" Dia (76.20mm) |
| Height - Seated (Max): | 6.693" (170.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
ERHA501LGC562MFD0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA501LGC682MFF0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA501LGC822MFK0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA501LGC123MGM0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA551LGC102MC95MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA551LGC122MCB0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA551LGC152MCD0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA551LGC182MDA5MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA551LGC222MDC0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ERHA551LGC272MDF0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 550V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |