| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TVX |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 330 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia x 0.630" L (8.00mm x 16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
TVX1A101MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 1,105 $1.01000 |
|
TVX1A470MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 699 $0.80000 |
|
TVX1C100MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1C102MCD1LTNichicon |
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1C470MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 199 $0.33418 |
|
TVX1E100MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 10UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1E101MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 100UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
TVX1E102MCD1LTNichicon |
CAP ALUM 1000UF 25V 20% AXIAL |
In Stock: 2 $2.61000 |
|
TVX1E102MCD1LZNichicon |
CAP ALUM 1000UF 25V 20% AXIAL |
In Stock: 207 $2.61000 |
|
TVX1E470MAD1LSNichicon |
CAP ALUM 47UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |