| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EYN |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 100 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 58mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 6.34 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850" (47.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MALIEYN07CC512J02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYN07CC515H02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYN07CC522F02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYN07CC533E02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYN07CC556D02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 56000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYN07CC610B02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 100000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYN07CD518H02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYN07CD568D02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYN07CU447H02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYN07CU456H02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |