| Type | Description |
|---|---|
| Series: | EYH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 55mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.56 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
MALIEYH07AU515C02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AU518B02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AV410L02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AV422J02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AV427J02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AV456F02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AV482E02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AV512D02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AV518C02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 18000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AV522B02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 22000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |