| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 516D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 6800 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.84 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.116 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia x 1.240" L (16.00mm x 31.50mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
TVA1720Vishay / Sprague |
CAP ALUM 200UF 450V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AA412L02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AA439H02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 3900UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AA468F02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AA510E02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AA515D02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AA522C02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 22000UF 20% 10V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AA527B02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 27000UF 20% 6.3V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AB415L02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
MALIEYH07AB433J02KVishay BC Components/Beyshlag/Draloric |
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |