| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 516D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 220 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 200 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 300 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia x 0.630" L (6.30mm x 16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
516D228M010PR6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2200UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $0.95200 |
![]() |
516D228M016PS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $1.05700 |
![]() |
516D228M016PS7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V AXIAL |
In Stock: 0 $1.47240 |
![]() |
516D228M025QS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2200UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $1.84875 |
![]() |
516D228M035QS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2200UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $2.17210 |
![]() |
516D228M050RT6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2200UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $3.28200 |
![]() |
516D228M6R3PR6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V AXIAL |
In Stock: 0 $0.77560 |
![]() |
516D228M6R3PR7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V AXIAL |
In Stock: 0 $1.00480 |
![]() |
516D335M050JL7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.34875 |
![]() |
516D335M063JL6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V AXIAL |
In Stock: 0 $0.21600 |