| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 516D |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 770 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 885.5 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia x 1.024" L (10.00mm x 26.00mm) |
| Height - Seated (Max): | - |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Axial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
516D108M025PR6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D108M025PR7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V AXIAL |
In Stock: 0 $1.13920 |
![]() |
516D108M035PS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $1.05700 |
![]() |
516D108M035PS7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V AXIAL |
In Stock: 0 $1.47240 |
![]() |
516D108M050QS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1000UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $1.74000 |
![]() |
516D108M063QS6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1000UF 20% 63V AXIAL |
In Stock: 0 $2.17210 |
![]() |
516D109M010RT6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V AXIAL |
In Stock: 0 $2.78700 |
![]() |
516D225M050JL6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.24000 |
![]() |
516D225M050JL7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.34875 |
![]() |
516D225M100JL7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.34875 |