| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 515D |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 68 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 136 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.276" (7.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
515D476M016AW8PE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
515D476M6R3JW6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 47UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
516D105M050JL6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1UF 20% 50V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D105M100JL6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D105M100JL7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1UF 20% 100V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D105M160LL6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1UF 20% 160V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D105M160LL7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1UF 20% 160V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D105M200LL7BE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1UF 20% 200V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D105M250LM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1UF 20% 250V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
516D105M400MM6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1UF 20% 400V AXIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |