| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.35 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.62 A @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.043" (26.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
63YK470MEFCG412.5X20Rubycon |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
63YK47MEFCT16.3X11Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
515D105M050HW6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
515D106M016HW6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
515D106M016HW8PE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
515D106M035JW6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
515D106M035JW8PE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
515D106M050AW6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
515D107M6R3AW6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
515D225M050HW6AE3Vishay / Sprague |
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |