| Type | Description |
|---|---|
| Series: | VXW |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 120 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 660 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 990 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.673" (42.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
400VXW150MEFC18X40Rubycon |
CAP ALUM 150UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
420AXW82MEFC18X30Rubycon |
CAP ALUM 82UF 20% 420V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450BXA100MEFCCC18X40Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450BXA15MEFCG412.5X25Rubycon |
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450BXA22MEFC18X20Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450BXA33KEFCGC18X25Rubycon |
CAP ALUM 33UF 10% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450BXA3R3MEFC10X16Rubycon |
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450BXA47M18X25Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450BXA47MEFC18X25Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450BXA47MEFCRX18X31.5Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |