| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BXA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 10000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 140 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 280 mA @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
400BXA22MEFC12.5X25Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400BXA22MEFCG412.5X25Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400BXA22MEFCGC16X20Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400BXA2R2MEFCT78X11.5Rubycon |
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400BXA33MGC16X25Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400BXA3R3MEFCT810X12.5Rubycon |
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400BXA68MEFCCE18X31.5Rubycon |
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400BXA6R8MEFCCE10X16Rubycon |
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400BXA6R8MEFCCT10X16Rubycon |
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400BXA6R8MEFCT810X16Rubycon |
CAP ALUM 6.8UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 500 $0.00000 |