| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YK |
| Package: | Tape & Box (TB) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4.7 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 200 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.098" (2.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512" (13.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
250AXW180MEFCG318X30Rubycon |
CAP ALUM 180UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
250BXA10MEFCCA10X20Rubycon |
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
250BXA10MEFCT810X20Rubycon |
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
250YK2R2MEFCTA6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YK1000MEFC10X16Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YK1000MEFCKC10X20Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YK100MEFC5X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YK100MEFCTA6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YK2200MEFCKC12.5X25Rubycon |
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
25YK220MEFCT16.3X11Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |