| Type | Description |
|---|---|
| Series: | BXA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 12000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 560 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.12 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
160BXA33MEFCT810X20Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
160YK100MEFC12.5X25Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
160YK22MT810X16Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16MHE100MEFCTG5X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16MHE220MEFCTA6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16MHE47MEFCTA5X11Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YK1000MEFC10X16Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YK100MEFCT15X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YK2200MEFC12.5X20Rubycon |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
16YK2200MEFCGA12.5X20Rubycon |
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |