| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YXA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.512" (13.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
63YXA2200MEFC18X35.5Rubycon |
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
63YXA330MEFCT810X20Rubycon |
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
63YXA33MEFCTA6.3X11Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
63YXA470MCC12.5X20Rubycon |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YK100MEFC10X20Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
100YK330MEFCG412.5X25Rubycon |
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YK1000MEFC10X12.5Rubycon |
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YK100MEFC5X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YK100MEFCTA5X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
10YK100MTA5X11Rubycon |
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |