| Type | Description |
|---|---|
| Series: | YXA |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 22 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 1000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 64 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 96 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.079" (2.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.492" (12.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
35YXA22MTA5X11Rubycon |
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
35YXA3300MEFC16X35.5Rubycon |
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
35YXA330MEFC10X12.5Rubycon |
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
35YXA33MEFC5X11Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
35YXA470M10X16Rubycon |
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
35YXA47MTA5X11Rubycon |
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400YXA33MEFCKC16X25Rubycon |
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
400YXA4R7MEFC10X16Rubycon |
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
420QXW68MEFCXH12.5X35Rubycon |
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
450CXW120MEFCCA18X30Rubycon |
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |