| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U91F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 820 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 385 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 118mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.5 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 5.005 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.984" (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.772" Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.067" (52.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 5 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E91F3J1VNT122MU65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F3J1VNT152MU80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F3J1VNT182MUA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F3J1VNT102MC50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F3J1VNT152MC65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F3J1VNT182MC80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F3J1VNT272MCA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 385V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F401VSN221MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F401VSN331MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F401VSN391MR65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |