| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U91F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 560 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 164mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.861 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.067" (52.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E91F351VND821MA65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $12.22000 |
![]() |
E91F351VND102MA80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F351VND122MAA0TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F351VND821MB50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F351VND122MB65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F351VND152MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F351VND182MBA0TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F351VNT821MU50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F351VNT122MU65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E91F351VNT182MU80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |