| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U92F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 66mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 7.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 10.582 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.984" (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.969" Dia (50.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.657" (67.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 5 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E92F451VNT152MC80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F451VNT222MCA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F501VSN181MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F501VSN221MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F501VSN331MR65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F501VSN271MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F501VSN331MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F501VND471MA65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F501VND561MA80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F501VND821MAA0TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 500V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |