| Type | Description |
|---|---|
| Series: | U92F |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 2200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 45mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 5000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 10.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 14.872 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.984" (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.772" Dia (45.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 4.232" (107.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In - 5 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
E92F401VNT122MC50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VNT182MC65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VNT222MC80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F401VNT272MCA5TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F421VSN221MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F421VSN331MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F421VSN471MR65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F421VSN391MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F421VSN561MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
E92F421VND681MA65TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |