| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVGA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 10 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 160mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.669" (17.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.654" L x 0.654" W (16.60mm x 16.60mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
M39018/03-0401Cornell Dubilier Electronics |
LYTICS-MIL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M39018/03-0402Cornell Dubilier Electronics |
LYTICS-MIL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M39018/03-0403Cornell Dubilier Electronics |
LYTICS-MIL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M39018/03-0404Cornell Dubilier Electronics |
LYTICS-MIL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M39018/03-0405Cornell Dubilier Electronics |
LYTICS-MIL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M39018/03-0406Cornell Dubilier Electronics |
LYTICS-MIL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M39018/03-0407Cornell Dubilier Electronics |
LYTICS-MIL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M39018/03-0408Cornell Dubilier Electronics |
LYTICS-MIL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M39018/03-0409Cornell Dubilier Electronics |
LYTICS-MIL |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
M39018/03-0410Cornell Dubilier Electronics |
LYTICS-MIL |
In Stock: 0 $0.00000 |