| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVGA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 3300 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 6.3 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 220mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 850 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.650" (16.50mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.508" L x 0.508" W (12.90mm x 12.90mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AVGA338M10P44T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 3300UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA474M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA475M25B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA475M35B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA475M50C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA475M63D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA476M10D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA476M16D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA476M25D16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
AVGA476M35X16T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |