| Type | Description |
|---|---|
| Series: | AVGA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 19.89Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 32 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Size / Dimension: | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.236" (6.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - SMD |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
AVGA107M35F24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA107M50F24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA107M50G24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA107M63Q24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA108M06G24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA108M10Q24T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA108M35P44T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA224M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA225M50B12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
AVGA226M16C12T-FCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD |
In Stock: 0 $0.00000 |