| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 380LQ |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 4700 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 80 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 71mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.09 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 4.7 A @ 20 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.260" (32.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
380LQ472M100A032Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
380LQ473M035A052Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
380LQ562M080K032Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
380LQ562M100A042Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 5600UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
380LQ682M050H042Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
380LQ682M063K012Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
380LQ682M080A032Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
380LQ682M080K452Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
380LQ682M100A452Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
380LQ822M063A022Cornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 8200UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |