| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 12000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 63 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 21mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 6.19 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 7.428 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850" (47.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH630VNN222MQ25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.02860 |
![]() |
ESMH630VNN222MQ25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH630VNN332MQ30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.23180 |
![]() |
ESMH630VNN332MQ30WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.25225 |
![]() |
ESMH630VNN332MR25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.51840 |
![]() |
ESMH630VNN392MQ35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.43650 |
![]() |
ESMH630VNN472MA25NUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH630VNN472MA25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH630VNN472MQ40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH630VNN472MR30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP |
In Stock: 0 $2.57985 |