| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 270 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 921mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.73 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 2.4739 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457" (37.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH451VNN271MR40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH451VNN331MA40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $3.99840 |
![]() |
ESMH451VNN331MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH451VNN331MR50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $3.78420 |
![]() |
ESMH451VNN331MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH451VNN331MR50WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $3.81990 |
![]() |
ESMH451VNN391MA45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $4.37325 |
![]() |
ESMH451VNN391MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH451VNN471MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH451VNN561MA63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |