| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 390 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 638mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.13 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.0459 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.850" (47.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH401VSN471MA40MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $4.17690 |
![]() |
ESMH401VSN471MR50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.98055 |
ESMH401VSN820MP25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH451VND102MB63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $13.84000 |
|
![]() |
ESMH451VND152MB80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH451VND391MB35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH451VND561MB45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH451VND821MB63TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH451VNN101MP35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
ESMH451VNN101MQ25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP |
In Stock: 0 $2.29320 |