| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 150 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457" (37.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH401VSN181MQ35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.55940 |
![]() |
ESMH401VSN221MA25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.37365 |
![]() |
ESMH401VSN221MQ40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.84600 |
![]() |
ESMH401VSN221MQ40WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.84600 |
![]() |
ESMH401VSN221MR30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.94840 |
![]() |
ESMH401VSN271MQ45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.74890 |
![]() |
ESMH401VSN271MR35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.89170 |
![]() |
ESMH401VSN331MA30MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.35580 |
![]() |
ESMH401VSN331MA30WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.39150 |
![]() |
ESMH401VSN331MQ50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $3.07020 |