| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 470 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 529mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 2.4 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.432 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 2.047" (52.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH401VNN561MA45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $4.33440 |
![]() |
ESMH401VNN561MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VNN561MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH401VNN680MQ20TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 68UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
ESMH401VNN681MA50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $4.95600 |
![]() |
ESMH401VQT681MB40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 680UF 20% 400V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VRD102MA80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 400V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VRT271MB25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V RAD |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH401VSN101MP30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.14545 |
|
![]() |
ESMH401VSN101MQ25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.18295 |