| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 180 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 400 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.381Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 1.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 1.859 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.457" (37.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH401VNN181MQ35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VNN181MR25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.66175 |
![]() |
ESMH401VNN221MA25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VNN221MQ40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VNN221MR30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VNN271MB25TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VNN271MQ45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.73105 |
![]() |
ESMH401VNN271MQ45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH401VNN271MR30WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $2.80245 |
![]() |
ESMH401VNN271MR35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |