| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 68000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 35 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 8mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 12.92 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 13.9536 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.984" (25.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.575" Dia (40.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.228" (82.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - 5 Lead |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH350VSN103MA25WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.86650 |
![]() |
ESMH350VSN103MQ40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.39560 |
![]() |
ESMH350VSN103MQ40WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.41605 |
![]() |
ESMH350VSN123MQ45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.64130 |
![]() |
ESMH350VSN153MR40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.80245 |
![]() |
ESMH350VSN183MR45SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $3.10590 |
![]() |
ESMH350VSN223MR50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $3.58785 |
![]() |
ESMH350VSN682MQ30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $2.10890 |
![]() |
ESMH350VSS103MA20MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $3.96270 |
![]() |
ESMH350VSS103MA25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP |
In Stock: 0 $3.83775 |