| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 5600 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.000" Dia (25.40mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH251VND222MA80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH251VND332MA80TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH251VNN102MA40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH251VNN102MR50SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $3.99840 |
![]() |
ESMH251VNN102MR50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH251VNN122MA45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH251VNN331MQ30TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH251VNN471MP45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
![]() |
ESMH251VNN471MQ35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH251VNN561MQ40WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP |
In Stock: 0 $2.71320 |