| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SMH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 10000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 25 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 50mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 3.21 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 3.4668 A @ 100 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension: | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.063" (27.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can - Snap-In |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ESMH250VNN153MQ40TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH250VNN223MR45TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ESMH250VNN473MA50TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
ESMH250VNN822MP35TUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
ESMH250VSN103MP40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $1.94480 |
|
![]() |
ESMH250VSN103MR25SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $2.39560 |
ESMH250VSN123MP45WUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $2.14765 |
|
![]() |
ESMH250VSN123MQ35SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 12000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $2.25225 |
![]() |
ESMH250VSN153MQ40SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $2.39560 |
![]() |
ESMH250VSN183MA30SUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP |
In Stock: 0 $2.74890 |