| Type | Description |
|---|---|
| Series: | RWE |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1200 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 450 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | - |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 85°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 4.7 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 6.58 A @ 3 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.882" (22.40mm) |
| Size / Dimension: | 1.969" Dia (50.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 3.780" (96.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Package / Case: | Radial, Can - Screw Terminals |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
![]() |
ERWE451LGC272MDB5MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 2700UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWE451LGC332ME96MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWE451LGC682MFE0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWE451LGN122MC96MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWE451LGN332ME96MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWE451LGN472MED0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWE451LGN562MEF5MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWE501LGB121MA50MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 120UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWE501LGB271MA80MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 270UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |
![]() |
ERWE501LGB331MAA0MUnited Chemi-Con |
CAP ALUM 330UF 20% 500V SCREW |
In Stock: 0 $0.00000 |