| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SH |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 1000 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 16 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 240mOhm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 700 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 840 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.787" (20.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SH102M025STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH102M035STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH102M050STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH102M063STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH102M6R3STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH220M025STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH220M035STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH220M050STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH220M063STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH220M100STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |