| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SEK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Obsolete |
| Capacitance: | 0.47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 564.67Ohm |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | - |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | - |
| Ripple Current @ High Frequency: | - |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 0.433" (11.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SEKR47M400STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 0.47UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH010M100STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH010M160STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH010M200STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH010M250STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1UF 20% 250V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH100M025STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH100M035STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH100M050STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH100M063STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SH100M100STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |