| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SEK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 47 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 350 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 5.65Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 240 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 432 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension: | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.417" (36.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SEK470M400STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK471M063STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK471M100STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK471M6R3STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK472M010STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK472M6R3STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK4R7M160STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK4R7M200STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK4R7M350STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 350V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK4R7M400STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |