| Type | Description |
|---|---|
| Series: | SEK |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Capacitance: | 100 µF |
| Tolerance: | ±20% |
| Voltage - Rated: | 160 V |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | 1.99Ohm @ 120Hz |
| Lifetime @ Temp.: | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 105°C |
| Polarization: | Polar |
| Ratings: | - |
| Applications: | General Purpose |
| Ripple Current @ Low Frequency: | 330 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency: | 528 mA @ 10 kHz |
| Impedance: | - |
| Lead Spacing: | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension: | 0.512" Dia (13.00mm) |
| Height - Seated (Max): | 1.024" (26.00mm) |
| Surface Mount Land Size: | - |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | Radial, Can |
| Image | Part Number | Description | Stock / Unit Price |
|---|---|---|---|
SEK101M200STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 200V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK101M350STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK101M6R3STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK102M063STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK102M6R3STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK103M010STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK103M016STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 16V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK103M6R3STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK153M010STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |
|
SEK153M6R3STCornell Dubilier Electronics |
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL |
In Stock: 0 $0.00000 |